Ból stóp u kobiet ciężarnych – omówienie problemu

Ciąża to wyjątkowy i piękny okres w życiu kobiety. Rozwijające się nowe życie, jest przyczyną radosnego oczekiwania, ale też wielu zmian zachodzących w organizmie przyszłej mamy. Gwałtowna burza hormonalna, wzrost wagi oraz wpływ ciąży na biomechanikę ciała, sprawia, że kobieta ciężarna może odczuwać pewne dolegliwości.

 

Jedną z nich jest ból stóp. Jego pojawienie się jest związane z wieloma czynnikami, jak chociażby z intensywną produkcją relaksyny, której zadaniem jest przygotowanie miednicy do porodu poprzez rozluźnienie więzadeł i mięśni. Niestety nie działa ona miejscowo tylko na miednicę, ale na całe ciało – w tym także i stopy. W drugim i trzecim trymestrze ma miejsce wzrost masy ciała oraz przeniesienie środka ciężkości ze względu na powiększający się ciążowy brzuch. Dodatkowy ciężar może nadmiernie obciążyć rozluźnione stopy, a przede wszystkim przodostopie – doprowadzając do jego przeciążenia. Często dochodzi wówczas do obniżenia II i III kości śródstopia, przez co tworzy się płaskostopie poprzeczne i stopa traci na swojej amortyzacyjnej funkcji. Obniżenie łuku poprzecznego powoduje częściowe przejęcie obciążenia ciała przez zupełnie nieprzygotowane do tego kości śródstopia, za tym idzie zmiana napięcia rozcięgna podeszwowego, a to może wpłynąć na pojawienie się dolegliwości bólowych w okolicy pięty. W okresie trzeciego trymestru młodym mamom dodatkowo towarzyszą obrzęki kończyn dolnych związanych z intensywnym gromadzeniem się wody w organizmie. Może się zdarzyć wówczas, że stopy zwiększą swój rozmiar, a na pewno zmieni się ich szerokość.

 

O ile obrzęki towarzyszące końcowemu etapowi ciąży i wpływ relaksyny na tkanki miękkie, ustąpią jakiś czas po porodzie, o tyle sama biomechanika stopy może samoistnie nie wrócić do stanu sprzed ciąży. A – jak doskonale wiadomo – płaskostopie poprzeczne prowadzić może do koślawienia palucha czyli powstawania haluksów.

 

Co można zatem zrobić, żeby uniknąć dolegliwości bólowych stóp w ciąży i trwałych, negatywnych zmian w ich obrębie? Przede wszystkim nosić wygodne, miękkie obuwie, które nie będzie ograniczało pracy stopy, korzystać z rad fizjoterapeuty i nosić odpowiednio dobrane wkładki. Firma Mazbit ma bogatą ofertę wkładek dla osób dorosłych, dzięki czemu możemy idealnie dobrać wsparcie stóp dla przyszłej mamy.

 

Na okres ciąży warto zaopatrzyć się we wkładkę iOrto Comfort, której wyróżnikiem jest występowanie w dwóch wariantach całościowym i 2/3. Wkładki te posiadają korytkową stabilizację pięty i wsparcie łuku podłużnego o zmiennej dynamice. Pelota w kształcie łezki, wspiera drugą i trzecią głowę kości śródstopia. Na całej długości została zastosowana miękka mikroguma, która zwiększa komfort. Te wszystkie elementy wkładki, połączone z odpowiednią rehabilitacją sprawią, że ciąża będzie bardziej łaskawa dla stóp przyszłych mam.

 

Nie należy też zapominać o ważnej roli aktywności fizycznej. Pilates czy spacery pełnią rolę profilaktyczną, wzmacniając mięśnie stóp i poprawiając ogólne samopoczucie. Doraźnym sposobem na zmniejszenie dolegliwości bólowych w obrębie stóp są ich relaksacyjne, bardzo delikatne masaże oraz kąpiele.

 
iORTO MEDIC COMFORT