Zniekształcenia i deformacje palców

Lato, plaża, odpoczynek na świeżym powietrzu… Twoje stopy są odkryte i mogą swobodnie oddychać. Tylko niestety , kiedy na nie patrzysz coś zakłóca Ci spokój. „Dlaczego mam takie podwinięte palce?”, „Ciekawe, dlaczego ten palec tak dziwnie skręca?”, „Co to za guzek na trzecim palcu?” Te i podobne im zniekształcenia nie są niczym nietypowym. Dowiedz się, jak powstały i jakie działania leczniczo-profilaktyczne możesz podjąć.

 

Rodzaje zniekształceń:

  1. Palce młotkowate – nadmierne zgięcie w stawie międzypaliczkowym bliższym (pierwszy staw w palcach, położony bliżej nasady palca). Może dotyczyć jednego lub kilku palców. Powstaje w wyniku spychania drugiego palca przez paluch koślawy lub złego ułożenia palców w bucie.
  2. Palce młoteczkowate – nadmierne zgięcie w stawie międzypaliczkowym dalszym (drugi staw w palcach, położony bliżej paznokcia). Powstaje w wyniku noszenia za małych butów.
  3. Palce szponiaste – przeprost w stawach śródstopno-paliczkowych. Wtórnie towarzyszy temu zgięcie w stawach międzypaliczkowych bliższych i dalszych. Obejmuje kilka palców naraz.

Przyczyny i skutki deformacji palców
Najczęstszą przyczyną jest noszenie niewłaściwego obuwia, czyli za małego, które powoduje przykurczenie palców lub obuwia zwężonego w czubku, które powoduje nachodzenie się palców na siebie. Przez to osłabiają się mięśnie stabilizujące paliczki palców. Zniekształcenia te mogę też wiązać się z innymi schorzeniami stóp: płaskostopiem poprzecznym lub haluksem.
Deformacje pociągają za sobą liczne dolegliwości: modzele i odciski, zgrubienie paznokci, sztywnienie palców, stany zapalne stawów, ból, opadanie głów kości śródstopia, przekręcenie palca oraz ograniczenia ruchomości palców.

 

Pomoc podologa
Prawidłowe rozpoznanie schorzeń przez podologa zaowocuje wdrożeniem odpowiedniego leczenia i profilaktyki. Na wczesnym etapie możliwe jest zastosowanie ćwiczeń usprawniających mięśnie stopy albo zabiegi rehabilitacyjne (relaksację napiętych mięśni, aktywację osłabionych mięśni, masaż stawów palców). Specjalista może też zaproponować taping (plastry korygujące) albo ortezy i odciążenia, a nawet zastosowanie odpowiednich wkładek ortopedycznych do butów. Ostatecznością są zabiegi chirurgiczne.

 

Profilaktyka deformujących się palców:

  1. Noś odpowiedni rozmiar buta. Stopa musi mieć w nim swobodę.
  2. Ćwicz mięśnie stóp.
  3. Uprawiaj sport w odpowiednim obuwiu.
  4. Wszelkie zmiany na stopach konsultuj ze specjalistą.

Przykładowe półwkładki i ortezy na palce młotkowate i szponiaste oraz nachodzące na siebie:

Eney – półwkładki przeznaczone do obuwia pełnego, ich miękki profil w kształcie wałeczka zapewnia oparcie paliczkom bliższym palców stóp oraz zapobiega przesuwaniu się stopy w bucie.

Hammer toe oraz Hammer toe 2– ortezy przeznaczone do obuwia pełnego, dwa regulowane pierścienie pomagają ustawić palce w naturalnej pozycji. Korekcyjne działanie można regulować poprzez odpowiednie naciągnięcie taśmy, chronią palce przed otarciami i bolesnymi nagniotkami.